Trzech cudzoziemców zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy częstochowskiej Straży Granicznej. Mężczyźni przebywali w Polsce nielegalnie.
Placówka Straży Granicznej w Częstochowie została powołana 1 października 2023 roku. Wówczas była to szósta taka placówka działająca w strukturze Śląskiego Oddziału SG. Służbę w nim pełni 80 funkcjonariuszy oraz 9. pracowników cywilnych, którzy realizują ustawowe zadania na terenie Częstochowy i w 5 powiatach naszego województwa: częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim, tarnogórskim oraz w dwóch powiatach województwa opolskiego: oleskim i kluczborskim.
Wartość inwestycji wyniosła 16,5 mln zł. W jej ramach powstał budynek administracyjny wraz z pomieszczeniami internatowymi oraz budynek garażowo-magazynowy. W garażu zapewniono 10 stanowisk dla samochodów, w tym 2 stanowiska o większych gabarytach dla samochodów typu schengenbus.
Ostatni weekend był dla mundurowych bardzo pracowity. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Częstochowie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu trzech osób. W Myszkowie zatrzymano 47-letniego Nigeryjczyka. W bazach teleinformatycznych jego dane figurowały jako osoby, która podlega decyzji nakazującej powrót. Mężczyzna oświadczył, że od kwietnia 2022 roku przebywał na terytorium Niemiec, a później, w lipcu 2023 przyjechał do Polski. Jak się okazało, naszą granicę przekroczył nielegalnie. W chwili kontroli również nie był w stanie przedstawić żadnych ważnych dokumentów, które uprawniałyby go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej i innych państw znajdujących się w strefie Schengen.
Dwóch cudzoziemców częstochowscy funkcjonariusze zatrzymali w Lubszy (woj. Opolskie, powiat Brzeski, przyp. red.). 32-letni obywatel Kirgistanu miał przy sobie węgierską kartę pobytu, która została zastrzeżona przez węgierskie władze i umieszczona w bazach danych, jako podlegająca zatrzymaniu. Mężczyzna przebywał w naszym kraju nielegalnie od 43 dni. Kolejnym zatrzymanym był Indonezyjczyk, który wjechał do Polski nielegalnie ze Słowacji. 39-latek posiadał wizę słowacką, ale ograniczoną terytorialnie, taką, która nie uprawniała go do swobodnego przemieszczania się w strefie Schengen. W Polsce nielegalnie przebywał od… 237 dni!
Każdy z zatrzymanych cudzoziemców musi opuścić Polskę. Decyzje administracyjne, zobowiązujące ich do wyjazdu z kraju, w terminie od 20, do 30 dni, wydał komendant Placówki SG w Częstochowie. Jednocześnie każdy z mężczyzn ma zakaz wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do 1 roku.
Sebastian Zielonka
[email protected]
Źródło: strazgraniczna.pl