W ciągu jednego tygodnia czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 55 cudzoziemcom decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski w terminie do 30 dni.
Najliczniejszą grupę wśród zatrzymanych stanowili obywatele Kolumbii — łącznie 30 osób. W większości przypadków ustalono, że ich pobyt w Polsce był niezgodny z deklarowanym celem: mimo możliwości przebywania w kraju w ramach ruchu turystycznego podejmowali pracę bez wymaganych zezwoleń.
Kontrole wykazały również, że trzech Kolumbijczyków nie opuściło Polski, choć wcześniej otrzymali już decyzje powrotowe. W takich sytuacjach przepisy przewidują procedury prowadzące do przymusowego doprowadzenia cudzoziemców do granicy. W tym przypadku ma zostać zastosowane właśnie takie rozwiązanie — osoby, które nie wykonały decyzji dobrowolnie, oczekują na przymusowe wykonanie w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski.
red
źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej



![Lisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]](https://miejska.pl/wp-content/uploads/2026/06/lisiniec-1-768x432.jpg)


