Raków Częstochowa opublikował stanowisko Urzędu Miasta Częstochowy, które otrzymał. To odpowiedź na pismo klubu, które z akceptacją odniosło się do wyników studium wykonalności wskazujących teren ”Elanex”, jako zdecydowanie najlepszej lokalizacji nowego stadionu.
Jak można dowiedzieć się z pisma, miasto nie jest w stanie na ten moment ani określić parametrów czasowych realizacji inwestycji, ani źródeł jej finansowania. Pojawia się też sugestia, jakoby teren ”Elanexu” miał być bardzo atrakcyjny dla inwestorów, a co tym idzie, na budowę stadionu najlepiej nadać się może druga, wskazana we wstępnym studium wykonalności lokalizacja nowego stadionu Rakowa. Przypominamy, że to rolnicze obecne działki przy Alei Wojska Polskiego.
Odpowiedź częstochowskiego magistratu publikujemy poniżej w całości.
”W odpowiedzi na pismo w sprawie budowy nowego Miejskiego Stadionu Pilkarskiego w Częstochowie informujemy, że obecnie trwa postępowanie egzekucyjne z nieruchomości wobec P.Cz. ”Elanex” w likwidacji, które znajduje się w trakcie wyceny. Sporządzenie opisu i oszacowania zawierającego wycenę nieruchomości zostało ustalone przez komornika sądowego na początek stycznia tego roku. Na obecnym etapie trudno zatem prognozować datę licytacji komorniczej, bo poznamy ją dopiero po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania nieruchomości, która to powinna otworzyć możliwości planowania tam inwestycji i działań rewitalizacyjnych.
Miasto, jako jeden z wierzycieli, ma nadzieję na inwestycyjne odblokowanie tego terenu, ale szybkość procedury nie zależy od władz samorządowych, a od działań komornika sądowego i ruchów likwidatora. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy będzie jasne, czy lokalizacja stadionu na wskazanym terenie byłaby możliwa.
Dopiero kiedy miasto zacznie dysponować przedmiotowym terenem, będzie można mówić o kolejnych etapach realizacji oraz przymierzeniu się do sposobu i źródeł finansowania budowy. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową, miasto musi liczyć na zdobycie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych lub realizację zadania w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Wobec powyższych faktów nie została więc jeszcze określona perspektywa czasowa budowy stadionu piłkarskiego oraz źródła finansowania inwestycji.
Obszar ”Elanexu” to atrakcyjny teren blisko centrum miasta, który może być przedmiotem zainteresowania poważnych inwestorów, więc w grę mogą wchodzić różne scenariusze. Dlatego we wstępnym studium wykonalności została poddana analizie także inna potencjalna lokalizacja nowego stadionu, która została oceniona jako mniej atrakcyjna, ale również możliwa do wykorzystania, jako potencjalny plan ,,B” w pobliżu alei WojskaPolskiego, na rolniczych obecnie działkach w rejonie Rząsaw.
Wiemy, jakie znaczenie ma nowy stadion dla Rakowa i chcemy wspólnie z Klubem działać w kierunku jego budowy. Z drugiej strony realia finansów miasta są takie, że możliwości realizacji tak dużych inwestycji ze środków własnych są bardzo mocno ograniczone.
Oczywiście liczymy na zrozumienie, dobrą współpracę i współdziałanie z władzami klubu we wszystkich kwestiach, które mogą pomóc w realizacji przedsięwzięcia.”
Jak jasno wynika z powyższego oświadczenia miasta, na ten moment przełomu w sprawie budowy nowego stadionu ekstreklasowego Rakowa nie ma i nie zanosi się, by w najbliższym czasie cokolwiek w tej sprawie się zmieniło.
Red.
Źródło: Raków Częstochowa
Częstochowa odpowiada Rakowowi w sprawie budowy stadionu
Częstochowa
pochmurnie
-0
°
C
-0
°
-0
°
96 %
3.4kmh
19 %
pt.
2
°
sob.
4
°
niedz.
5
°
pon.
5
°
wt.
4
°