10.5 C
Częstochowa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Koń, który poszedł na emerytutę

Po 15 latach służby na emeryturę odszedł policyjny koń Toszek. Od 2014 roku służył swojemu jeźdźcowi asp. szt. Karolowi Molęda w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie.

W Częstochowie w stadninie koni „Lambada” nastąpiło oficjalne przekazanie niezdolnego już do służby w Policji Toszka-konia służbowego. Koń trafił pod opiekę swojego jeźdźcy, z którym przez 15 lat wspólnie służyli. Jako partnerzy uczestniczyli w zabezpieczeniach imprez masowych, szkoleniach, a nawet zawodach jeżdzieckich zdobywając nagrody i puchary za doskonałe umiejętności współpracy oraz osiągnięcia.

Ponad 2 lata temu, asp. szt. Molęda po 21-latach służby w ogniwie konnym, podjął decyzję o odejściu na emeryturę. Wtedy Toszek rozpoczął służbę z innymi policjantami. Zwierze po odejściu na emeryturę swojego pana zaczęło chorować. Stopniowo jego kondycja pogarszała się co utrudniało mu dalszą służbę w Policji. Decyzją lekarza weterynarii uznano, że Toszek nie może już pełnić dalszej służby w Policji…

Policjant który wiele lat pracował z Toszkiem ciągle śledził jego losy, interesował się jego stanem zdrowia na bieżąco. Kiedy dowiedział się, że jego wierzchowiec ze względów zdrowotnych, nie spełnia już wymogów by dalej służyć w Policji i musi odejść na emeryturę, podjął decyzję, że zabierze Toszka do siebie i zapewni mu leczenie, opiekę i godne warunki. Koń pożegnał się z policjantami i ruszył w drogę do domu gdzie spędzi resztę swojego życia. Teraz już obaj emeryci będą mieli sporo czasu aby nacieszyć się sobą.

Red.
Źródło. KMP w Częstochowie

POWIĄZANE

Ostatnie

Częstochowa
bezchmurnie
10.5 ° C
11.1 °
8.3 °
90 %
2.6kmh
6 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
20 °
pon.
26 °
wt.
22 °