W Piekarach Śląskich odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, zorganizowany z okazji 5. rocznicy działalności Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału SG.
24 czerwca w Kinie Zacisze działającym przy Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich zorganizowano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Wydarzenie przygotowano z okazji 5. rocznicy działalności Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i wpisano je w obchody 35-lecia Straży Granicznej, prowadzone przez cały bieżący rok.
Gospodarzami uroczystości byli Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek oraz prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan. Wśród uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. w Katowicach Artur Tomasik.
W uroczystości uczestniczyli również Komendant Karpackiego Oddziału SG gen. bryg. SG Adam Jopek, zastępca komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu płk SG Tomasz Różański oraz zastępca dyrektora Biura Zabezpieczenia Działań ppłk SG Marcin Morawski. Obecni byli także przedstawiciele Policji, Wojska, Nadleśnictwa i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz inni zaproszeni goście.
Wydział Zabezpieczenia Działań funkcjonuje w strukturach Straży Granicznej jako elitarna komórka taktyczno-bojowa, pełniąca rolę jednostki specjalnej formacji. Do głównych zadań funkcjonariuszy należy fizyczne zatrzymywanie najniebezpieczniejszych przestępców, przeciwdziałanie terroryzmowi oraz wsparcie działań granicznych prowadzonych w warunkach wysokiego ryzyka.
red
źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej



![Koszmarny wypadek na A1 [ZDJĘCIA]](https://miejska.pl/wp-content/uploads/2026/06/a1-wypadek-1.jpg)


