15 C
Częstochowa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Nowy starosta i wicestarosta w powiecie kłobuckim!

Wszystko stało się jasne. Na sesji Rady Powiatu Kłobuckiego poznaliśmy nowego starostę. Został nim Dariusz Pilśniak. Wicestarostą będzie Karol Wers.

Po ogłoszeniu wyniku wyborów samorządowych w powiecie kłobuckim było bardzo gorąco. Temperaturę mocno podnosił fakt, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało aż 9 mandatów. Przypominamy, że rada powiatu liczy 21 osób. Do zbudowania większości PiS-owi brakowało więc zaledwie dwóch radnych. Co rusz pojawiały się kolejne spekulacje, a jedną z nich była możliwa nominacja na starostę dla Piotra Derejczyka, który po przegranych wyborach na wójta Gminy Miedźno mógł podjąć się nowego wyzwania. Nie jest tajemnicą mocny związek Pana Derejczyka z partią, która straciła w październiku władzę na szczeblu krajowym. Co ciekawe w skład zarządu powiatu kłobuckiego mogła wejść również… Agnieszka Związek, która była bliskim współpracownikiem wójta w Miedźnie, a która to po raz kolejny uzyskała mandat radnej powiatowej. W kuluarach aż roiło się od plotek o ‘’porządkach’’ jakie w starostwie zaprowadzać ma nowa władza. Marzenia PiS-u o odsunięciu Polskiego Stronnictwa Ludowego od władzy w powiecie, prysnęły wraz z podpisaniem umowy koalicyjnej przez liderów PSL-u, Koalicji Samorządowej, Unii Samorządowej oraz Koalicji Obywatelskiej.
Przypominamy, że PSL wprowadził sześcioro radnych, Koalicja Samorządowa troje, Unia Samorządowa dwoje radnych, a KO jednego. 12 radnych gwarantuje stabilną większość w radzie.

PILŚNIAK STAROSTĄ!
Nowa większość pokazała swoją moc na pierwszej sesji nowej rady. Starostą powiatu kłobuckiego wybranym przez radnych, dość niespodziewanie został Dariusz Pilśniak. Kim jest?

Dariusz Pilśniak ma 58 lat. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Zdobył średnie wykształcenie, kończąc technikum. W swoim życiu zdążył dobrze poznać samorząd. Był wieloletnim radnym Gminy Krzepice, który zawsze starał się rozwiązywać problemy mieszkańców. Od 1999 roku jest przedsiębiorcą. Jego firma Dar-Masz zajmowała się dotychczas m.in. remontami i sprzedażą maszyn dla przemysłu mięsnego. Pilśniak na co dzień jest sołtysem Starokrzepic, w których mieszka od urodzenia. Od wielu lat związany jest z Ochotniczą Strażą Pożarną. Od
roku 1998 roku działa w strukturach Związku OSP RP. Obecnie jest wiceprezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kłobucku oraz członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. śląskiego. W swoim życiu zainicjował wiele przedsięwzięć na terenie Starokrzepic. Nowy starosta aktywnie działał też w Radzie Programowej Stowarzyszenia LGD „Zielony Wierzchołek Śląska’’.

Warto nadmienić, że w ostatnich wyborach samorządowych, startując z list Trzeciej Drogi uzyskał mandat radnego powiatu kłobuckiego, zdobywając 605 głosów. W samej Gminie Krzepice na Pilśniaka zagłosowało aż 539. mieszkańców, co pokazuje, jak silne poparcie społeczne ma on w swojej małej ojczyźnie. Teraz stanął przed dotychczas największym zawodowym wyzwaniem w swoim życiu, w końcu został starostą ponad 80-tysięcznego powiatu.

WERS WICESTAROSTĄ!
To jeszcze większa niespodzianka od nominacji Dariusza Pilśniaka na starostę. Koalicja Samorządowa wprowadziła do powiatu troje radnych: Sylwię Gallę, Tomasza Randaka oraz Szymona Tomzińskiego. To jednak Karol Wers, który do rady powiatu się nie dostał, został wybrany przez radnych na wicestarostę powiatu kłobuckiego. W ostatnich wyborach ten mieszkaniec Więcek, startując w okręgu obejmującym Gminy: Popów i Miedźno uzyskał 290 głosów. Trzeba jednak podkreślić, że Karol Wers nie jest człowiekiem ‘’znikąd’’, a jego dotychczasowa kariera robi ogromne wrażenie.

Karol Wers dał się poznać w powiecie kłobuckim z dobrej strony jako komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku. Na to stanowisko został powołany 30 stycznia 2021 roku. Wers jest absolwentem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Ukończył też studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, dla strażaków, którzy ubiegają się o zajmowanie stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi. W trakcje swojej służby ukończył również studia inżynierskie oraz magisterskie na Politechnice Częstochowskiej. Jest też absolwentem Studium Przygotowania Pedagogicznego na Politechnice Częstochowskiej. Jakby tego było mało, Wers ukończył także studia podyplomowe w zakresie zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym państwa na poziomie strategicznym w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Swoją służbę w Państwowej Straży Pożarnej zaczął pełnić w 2000 roku. Po ukończeniu Szkoły Aspirantów PSP, kontynuował ją w Komendzie Powiatowej PSP w Pajęcznie. Do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie został przeniesiony w roku 2018. Dwa lata później trafił do Komendy Miejskiej PSP w Dąbrowie Górniczej, gdzie od grudnia 2020 roku pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Jak już wspomnieliśmy, od stycznia 2021 roku był komendantem PSP w Kłobucku.

Co ciekawe, w lutym tego roku Karol Wers przeszedł na emeryturę. Dokładnie 23 lutego zdał obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Kłobucku. Wszystko zmienił nowy układ sił, który wyklarował się po wyborach samorządowych. Jak widać Wers długo emerytem nie pozostał, bo choć prawa emerytalne nabył, pozostanie aktywny zawodowo i to na poważnie. Życiorys Wersa pokazuje, że jest to człowiek niezwykle
ambitny i zapewne będzie chciał dać z siebie wszystko, działając jako wicestarosta powiatu kłobuckiego.

NOWE ROZDANIE
Nowe twarze, które staną na czele powiatu kłobuckiego sugerują, że w powiecie mamy
do czynienia z zupełnie nowym rozdaniem.

– Cieszę się, że Koalicja Samorządowa będzie współrządziła w Powiecie Kłobuckim.
Pragmatyzm sytuacji politycznej był dla nas ważnym argumentem. Zwyciężyło dobro
powiatu kłobuckiego. – mówi nam jeden z liderów Koalicji Samorządowej, burmistrz
Kłobucka Jerzy Zakrzewski.

Wspomniany przez burmistrza pragmatyzm, wiąże się niewątpliwie z tym, że zarówno na szczeblu krajowym, jak i wojewódzkim rządzi Koalicja Obywatelska wraz z Trzecią Drogą. Koalicja dla Powiatu Kłobuckiego otwiera więc powiatowi drogę do dobrej współpracy z polskim rządem i województwem śląskim, o którą trudno byłoby, gdyby władzę w starostwie przejął PiS.

Sebastian Zielonka
zielonka@miejska.pl

POWIĄZANE

Ostatnie

Częstochowa
zachmurzenie duże
15 ° C
16.3 °
15 °
71 %
2.5kmh
88 %
czw.
13 °
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
20 °
pon.
26 °