W sali sesyjnej Urzędu Miasta podsumowano szkolne współzawodnictwo sportowe 2025/2026, w którym przez cały rok rywalizowało około 6 tysięcy uczennic i uczniów. Wyróżnienia trafiły do najlepszych szkół, zawodników oraz osób wspierających sport w placówkach.
Uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego częstochowskich szkół odbyło się wczoraj w sali sesyjnej Urzędu Miasta. W rywalizacji, prowadzonej przez cały rok szkolny 2025/2026, uczestniczyło około 6 tysięcy uczennic i uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy.
Na zlecenie miasta organizacją współzawodnictwa zajmował się Zarząd Miejski Szkolnego Związku Sportowego w Częstochowie. W minionym roku szkolnym przeprowadzono 70 zawodów finałów miejskich w 16 dyscyplinach sportowych. Zmagania obejmowały wszystkie kategorie wiekowe: Igrzyska Dzieci, Igrzyska Młodzieży Szkolnej oraz Licealiadę, a w klasyfikacjach ujęto dziesiątki szkół.
Częstochowskie reprezentacje startowały także poza miastem. W sumie wzięły udział w 136 zawodach, w tym 22 rejonowych, 20 półfinałach wojewódzkich oraz 23 finałach wojewódzkich. Wśród wyróżnionych wyników znalazł się start dwóch drużyn Szkoły Podstawowej nr 7 w finałach ogólnopolskich, zakończony czwartymi miejscami w sztafetowych i drużynowych biegach przełajowych.
W klasyfikacji generalnej Licealiady zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców pierwsze miejsce zajęło IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Drugą pozycję wywalczyło IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Trzecie miejsca przypadły: w rywalizacji dziewcząt – II Liceum Ogólnokształcącemu im. Romualda Traugutta, a wśród chłopców – Technicznym Zakładom Naukowym.
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej zwyciężył Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 (SP 13) – zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. W rywalizacji dziewcząt kolejne miejsca zajęły SP 54 i SP 7, natomiast wśród chłopców – SP 38 i SP 48.
W Igrzyskach Dzieci wśród dziewcząt pierwsze miejsce ex aequo zdobyły SP 7 oraz ZSP 7/SP 13. Wśród chłopców triumfował ZSP 7/SP 13, wyprzedzając SP 7 i SP 29.
Miniony rok szkolny przyniósł również sukcesy na szczeblu wojewódzkim. Tytuły mistrzowskie zdobywały m.in. reprezentacje SP 7 w biegach przełajowych, festiwalu sztafet i drużynowej lidze lekkoatletycznej, a także siatkarze IX LO im. C.K. Norwida. Na podium finałów wojewódzkich stawały również drużyny innych częstochowskich szkół.
Podczas uroczystości puchary, dyplomy i wyróżnienia najlepszym zawodnikom, nauczycielom wychowania fizycznego oraz trenerom wręczał zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś. Spotkanie było okazją do podsumowania całorocznej pracy i podziękowań dla osób zaangażowanych w rozwój sportu szkolnego w mieście.
red
źródło/fot: UM w Częstochowie



![Lisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]](https://miejska.pl/wp-content/uploads/2026/06/lisiniec-1-768x432.jpg)


