Miejsce na Twoją reklamę
MNIAM 2
MNIAM 2
26.2 C
Częstochowa
26.2 C
Częstochowa
poniedziałek, 22 czerwca, 2026
spot_img
spot_img

Straż Graniczna świętowała w Opolu. Uroczystości miały wyjątkową oprawę

22 czerwca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej uroczyście obchodzili w Opolu 35. rocznicę powstania formacji. W programie znalazły się zarówno elementy oficjalne, jak i wydarzenia towarzyszące, w tym ślubowanie nowych funkcjonariuszy.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz ich rodzin w Katedrze Opolskiej. Liturgii przewodniczył biskup Paweł Stobrawa oraz kapelan Śląskiego Oddziału SG ks. kpt. SG Piotr Marciniak. W ekumenicznym udziale uczestniczyli także biskup Wojciech Pracki, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz Dziekan Ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali na Plac Kopernika, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wydarzenie było również okazją do świętowania 18. rocznicy działalności opolskiej Placówki SG.

Gospodarzem obchodów był Komendant Śląskiego Oddziału SG gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, któremu towarzyszył Komendant Placówki SG w Opolu płk SG Jerzy Łukasik. Poczet flagowy oraz kompanię honorową wystawił Karpacki Oddział SG. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wojewoda Opolski Monika Jurek, Marszałek Województwa Śląskiego Szymon Ogłaza, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Starosta Opolski Henryk Lakwa. Obecni byli także przedstawiciele dyplomacji, Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, więziennictwa, służb specjalnych, Lasów Państwowych, służby zdrowia i prokuratury, a także reprezentanci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz współpracujących szkół ponadpodstawowych. W uroczystości uczestniczyli również szefowie współdziałających służb i instytucji z województwa opolskiego oraz kadra kierownicza Śląskiego Oddziału SG.

Podczas oficjalnej części gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek przywitał zgromadzonych i wygłosił przemówienie, w którym podkreślił rolę Straży Granicznej w systemie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zwrócił uwagę na współpracę Śląskiego Oddziału SG z innymi służbami mundurowymi i instytucjami w regionie. Uroczystość była także okazją do wręczenia wyróżnień, odznaczeń państwowych i resortowych oraz aktów mianowania na kolejne stopnie służbowe. Śląski Oddział SG uhonorowano Srebrną Honorową Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

Lisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]Czytaj równieżLisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]

Jednym z ważniejszych momentów było ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału SG. Błogosławieństwa udzielili im ks. kpt. SG Piotr Marciniak oraz ks. płk SG Kornel Undas.

Z okazji 35-lecia powołania Straży Granicznej zorganizowano konkurs plastyczny „Straż Graniczna za 35 lat”, w którym młodzież przedstawiła własną wizję przyszłości formacji. Nagrody laureatom wręczył gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. Oficjalną część obchodów zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defilada funkcjonariuszy.

W części artystycznej uczestnicy wysłuchali koncertu, podczas którego wspólnie wystąpili zespół Oberschlesien i Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

red
źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

MNIAM 2
AMERICAN zielonka 2
brunch zielonka 2
spot_img

Popularne na stronie