10.5 C
Częstochowa
czwartek, 13 czerwca, 2024

16. Marsz Różowej Wstążki w Częstochowie

W Częstochowie odbył się 16. Marsz Różowej Wstążki, organizowany przez Częstochowskie Amazonki. Wydarzenie zgromadziło licznych gości i uczestników, promując profilaktykę zdrowotną i zwiększając świadomość na temat raka piersi.

W Częstochowie odbył się 16. Marsz Różowej Wstążki, zorganizowany przez Częstochowskie Amazonki pod hasłem ”Bądź zdrowa mamo!”. Uczestnicy przemaszerowali z placu Biegańskiego na Stary Rynek, gdzie czekało na nich miasteczko profilaktyczne.

Marsz, prowadzony przez Elżbietę Markowską z Częstochowskich Amazonek, zgromadził licznych gości, w tym częstochowskich radnych i parlamentarzystów, przedstawicieli szkół, środowiska medycznego, młodzież oraz dzieci. Wydarzenie przebiegało pod asystą policji i motocyklistów, zapewniając bezpieczeństwo jego uczestnikom.

Na Starym Rynku każdy mógł skorzystać z darmowych porad i konsultacji medycznych. W miasteczku profilaktycznym można było zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru, a także skorzystać z badań cytologicznych, które wykonywano w specjalnie przygotowanym cytobusie. Dodatkowo, odbyła się debata zdrowotna oraz konsultacje z dietetykami, dostarczające cennych informacji na temat zdrowego stylu życia.

Każdego roku organizatorzy marszu zachęcają kobiety do regularnych badań profilaktycznych w celu wykrywania raka piersi. Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem, kładąc duży nacisk na zwiększanie świadomości mieszkańców na temat prozdrowotnych postaw i samoświadomości związanej z ryzykiem nowotworów. Organizatorzy apelowali także do mężczyzn, by pamiętali o profilaktyce nowotworu jąder.

Hasło marszu, nawiązujące do Dnia Matki, było mocnym apelem do kobiet, aby w codziennym zabieganiu nie zapominały o swoim zdrowiu. Organizatorzy przypominali, że w przypadku nowotworu kluczowy jest czas i szybka reakcja na wykryte zmiany. Marsz Różowej Wstążki po raz kolejny pokazał, jak ważna jest profilaktyka i świadomość zdrowotna w społeczeństwie.

MM
Źródło: UM w Częstochowie / fot. Grzegorz Skowronek
redakcja@miejska.pl

POWIĄZANE

Ostatnie

Częstochowa
bezchmurnie
10.5 ° C
11.1 °
8.3 °
90 %
2.6kmh
6 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
20 °
pon.
26 °
wt.
22 °