Już w najbliższą niedzielę na Jasnej Górze rozpocznie się 40-godzinne nabożeństwo, które stanie się okazją do głębokiej modlitwy i przygotowania do Wielkiego Postu. Wierni będą mogli adorować Najświętszy Sakrament przez trzy dni, uczestnicząc w wyjątkowym czasie wyciszenia i refleksji.
Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Bazylice Jasnogórskiej. Następnie przez kolejne trzy dni wierni, duchowni oraz członkowie jasnogórskich wspólnot będą trwać na adoracji Najświętszego Sakramentu.
Czas modlitwy i wyciszenia
Ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, zachęca wszystkich do modlitwy w intencjach pokoju na świecie, prześladowanych chrześcijan oraz zdrowia i potrzebnych łask dla papieża Franciszka. Nabożeństwo 40-godzinne to także moment zatrzymania się przed Wielkim Postem, przygotowania serca i myśli na nadchodzący czas duchowej odnowy.
– Warto z niego skorzystać, by przygotować się na przyjście Pana – podkreśla o. Pastusiak.
Wystarczy być
Siostra Dorota Łapacz, urszulanka Serca Jezusa Konającego, zwraca uwagę na codzienną adorację jako moment złapania oddechu i powierzenia Bogu wszystkich trosk. Siostra regularnie odwiedza Kaplicę Sakramentu Pokuty i Pojednania na Jasnej Górze, gdzie wraz z innymi może doświadczać wspólnotowego wymiaru modlitwy.
– Przychodzą młodsi, starsi, kapłani, osoby konsekrowane i to pokazuje, jak wielu ludzi potrzebuje Boga. Nie potrzeba wielkich treści, wystarczy przy Nim być – mówi urszulanka.
Modlitwa w duchu dziękczynienia i przebłagania
Podczas nabożeństwa przy Najświętszym Sakramencie czuwać będą grupy działające na Jasnej Górze, w tym Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Sodalicja Mariańska i Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej.
Tradycja sięgająca wieków
Nabożeństwo 40-godzinne zakończy się we wtorek, 4 marca, nieszporami eucharystycznymi. Modlitwa trwać będzie od godziny 5:00 do 21:00, a jej celem jest przygotowanie wiernych do Środy Popielcowej oraz wydarzeń paschalnych. Wielowiekowa tradycja tego nabożeństwa na stałe wpisała się w pobożność eucharystyczną Kościoła, będąc ważnym elementem duchowej drogi ku zmartwychwstaniu.
red
źródło: Biuro Prasowe Jasna Góra