Rada Miasta Częstochowy podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji na remont elewacji Kościoła cmentarnego pw. św. Rocha i św. Sebastiana. Dotacja jest częścią Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Dotacje były przyznawane na podstawie naboru ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, z możliwością pozyskania przez gminę środków finansowych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski można było składać do 23 stycznia 2023 roku. Spośród trzech pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń, jedna z inwestycji uzyskała środki na przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich. Częstochowa otrzymała dofinansowanie w kwocie do 1 mln 889 tysięcy złotych, co stanowi 98% całkowitego kosztu inwestycji.
Dotacja obejmuje realizację inwestycji „Remont elewacji Kościoła cmentarnego pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Częstochowie wraz z murem otaczającym cmentarz w zakresie ogrodzenia kamiennego”. Prace konserwatorskie mają trwać ponad 12 miesięcy i będą realizowane w latach 2024/2025.
Podjęcie uchwały przez Radę Miasta było warunkiem koniecznym do realizacji projektu renowacji. Przyznane środki pokrywają wszystkie nakłady konieczne na wykonanie prac konserwatorskich. Następnym etapem będzie wyłonienie wykonawcy postępowania.
Cmentarz św. Rocha w Częstochowie jest najstarszą nekropolią w mieście, powstałą w pierwszej połowie XVII wieku. Znajduje się na nim wiele zabytkowych nagrobków oraz kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana, konsekrowany w 1680 roku. Geneza cmentarza nie jest do końca wyjaśniona, ale przypuszcza się, że pierwsze pochówki miały miejsce podczas epidemii zimnicy w 1679 roku. Cmentarz mógł także służyć jako miejsce spoczynku pielgrzymów zmarłych w drodze na Jasną Górę.
W połowie XIX wieku wydzielono na cmentarzu część ewangelicką, a w późniejszych latach także prawosławną. Podczas I wojny światowej na specjalnie wydzielonych kwaterach chowano żołnierzy armii niemieckiej. Nekropolia jest także miejscem spoczynku uczestników powstania styczniowego, III powstania śląskiego, ofiar II wojny światowej oraz znanych osób, takich jak poetka Halina Poświatowska. Znajdujący się w obrębie cmentarza jednonawowy, barokowy kościół stoi na miejscu pierwotnej kaplicy, zniszczonej podczas potopu szwedzkiego.
red.
redakcja@miejska.pl
źródło: UM w Częstochowie