Miejsce na Twoją reklamę
MNIAM 2
MNIAM 2
22.4 C
Częstochowa
22.4 C
Częstochowa
czwartek, 18 czerwca, 2026
spot_img
spot_img

Na Jasnej Górze biskupi dyskutowali o lekcjach religii w szkołach

Na Jasnej Górze odbyły się obrady Rady Biskupów Diecezjalnych, podczas których kluczowym tematem było nowe rozporządzenie Ministra Edukacji, które budzi kontrowersje i spotyka się z krytyką ze strony hierarchów kościelnych.

Podczas spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze szczególną uwagę poświęcono niedawnym zmianom w nauczaniu religii w szkołach, które wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 roku. Zmiany te, jak poinformował bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zakładają między innymi łączenie zajęć religii w klasach, gdzie liczba uczestników jest mniejsza niż siedem osób.

Lisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]Czytaj równieżLisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]

Biskupi wyrazili zaniepokojenie tymi regulacjami, podkreślając, że mają one wady prawne i mogą prowadzić do problemów organizacyjnych. Zdaniem hierarchów, konsultacje z Kościołem, które miały miejsce przed wprowadzeniem zmian, nie były wystarczające, a samo rozporządzenie nie zapewnia pełnej ochrony interesów uczniów uczęszczających na lekcje religii.

W odpowiedzi na te zmiany, prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało petycję do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Manowskiej, z prośbą o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności rozporządzenia z obowiązującym prawem. Hierarchowie mają nadzieję, że interwencja Sądu Najwyższego doprowadzi do wstrzymania kontrowersyjnych przepisów i ochrony praw uczniów oraz nauczycieli religii.

red.
[email protected]
źródło: Jasna Góra

MNIAM 2
AMERICAN zielonka 2
brunch zielonka 2
spot_img

Popularne na stronie