Miejsce na Twoją reklamę
MNIAM 2
MNIAM 2
23.4 C
Częstochowa
23.4 C
Częstochowa
środa, 17 czerwca, 2026
spot_img
spot_img

Straż Graniczna modliła się na Jasnej Górze

sg-jg-5
fot.: Śląski Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z całej Polski uczestniczyli na Jasnej Górze w uroczystościach związanych z 35. rocznicą powołania formacji. W częstochowskim sanktuarium odbyła się Msza święta oraz Apel Jasnogórski.

Uroczystości odbyły się w czwartek, 8 maja, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Straży Granicznej na czele z Komendantem Głównym SG gen. dyw. SG Robertem Baganem. Obecni byli także zastępcy Komendanta Głównego SG, komendanci oddziałów i ośrodków szkolenia z całego kraju, kapelani Straży Granicznej oraz delegacja Śląskiego Oddziału SG.

Mszy świętej i modlitwie wieczornej w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Uroczysty Apel Jasnogórski zorganizowano zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Śląski Oddział Straży Granicznej. Za jego przygotowanie odpowiadał Katolicki Dekanat Straży Granicznej we współpracy ze Śląskim Oddziałem SG.

Lisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]Czytaj równieżLisiniec przejdzie metamorfozę. Powstanie Strefa Rekreacji Pacyfik [WIZUALIZACJE]

Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski, który poprzedziło odśpiewanie Hymnu Państwowego. Rozważania poprowadził bp Wiesław Lechowicz. Biskup polowy przypomniał, że 35-lecie Straży Granicznej przypada 16 maja. Wskazał również, że rok 1991, w którym powołano formację, był ważny także dla Ordynariatu Polowego, przywróconego w tym samym czasie.

Podczas modlitwy zawierzono opiece Matki Bożej funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, zarówno tych, którzy obecnie pełnią służbę, jak i tych, którzy tworzyli formację w minionych latach. Akt Zawierzenia Straży Granicznej odczytał ks. mjr SG Marcin Czuchraniuk, Dziekan Straży Granicznej.

Uroczystość uświetniła obecność Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej wraz z Pocztami Sztandarowymi oraz Orkiestry Jasnogórskiej. Po modlitwie na wałach jasnogórskich odbył się ceremoniał salw honorowych. Oddano je w kilku intencjach, m.in. Straży Granicznej, Ordynariatu Polowego, kobiet, bohaterów oraz pokoju na świecie.

Red.
Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

MNIAM 2
AMERICAN zielonka 2
brunch zielonka 2
spot_img

Popularne na stronie