W Częstochowie powstał mural upamiętniający 35-lecie Straży Granicznej. Malowidło ma zostać oficjalnie zaprezentowane już niebawem.
Mural powstał przy ul. Staszica i nosi tytuł „Pod wspólnym niebem”. Jak zapowiadają pomysłodawcy, projekt ma nawiązywać do codziennej służby funkcjonariuszy, zespołowości oraz bezpieczeństwa państwa. Jednym z motywów ma być symboliczna „wataha”, odnosząca się do współpracy i wzajemnego wsparcia w służbie.
Autorką projektu jest artystka Iwona Szoka. Twórcy podkreślają, że mural ma mieć nie tylko wymiar jubileuszowy, ale także promować służbę w Straży Granicznej i przybliżyć mieszkańcom specyfikę pracy funkcjonariuszy.
Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 roku. Formacja odpowiada m.in. za ochronę granic państwowych, kontrolę ruchu granicznego oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
Red.



![Wypadek w Ważnych Młynach: 20-latka trafiła do szpitala śmigłowcem [ZDJĘCIA]](https://miejska.pl/wp-content/uploads/2026/06/wazne-mlyny-3-768x576.jpg)


