Miejsce na Twoją reklamę
MNIAM 2
MNIAM 2
MNIAM 2
brunch zielonka 2
AMERICAN zielonka 2
11.2 C
Częstochowa
sobota, 14 czerwca, 2025
MNIAM 2
brunch zielonka 2
AMERICAN zielonka 2

[FOTORELACJA] Zakończył się cykl konferencji o zielonej transformacji

W Tychach zakończył się cykl konferencji „Kierunek – zielona transformacja”. Ostatnie spotkanie poświęcono pytaniu o możliwość wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego na poziomie gmin.

Piąta, finałowa konferencja z cyklu „Kierunek – zielona transformacja” odbyła się w Tychach. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i ekspertów, którzy wspólnie zastanawiali się, czy gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest możliwa do realizacji na poziomie gmin.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentowali prezes zarządu Mateusz Pindel oraz zastępczyni prezesa Iwona Gejdel-Targosz. Wśród uczestników znaleźli się także posłowie Piotr Strach i Kamil Wnuk, wicewojewoda śląski Michał Kopański, radny sejmiku Bronisław Karasek oraz zastępczyni prezydenta Tychów Hanna Skoczylas.

Otwarcia konferencji dokonał Mateusz Pindel, podkreślając znaczenie bezpośrednich spotkań i rozmów z beneficjentami w kontekście najważniejszych zagadnień środowiskowych. Podczas wydarzenia głos zabrali m.in. Elżbieta Kisiel z WFOŚiGW w Katowicach, omawiająca podstawy GOZ, oraz Antoni Zazakowny z Urzędu Miasta Tychy, który zaprezentował lokalne rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami. Bartosz Gogol z firmy MASTER przedstawił potencjał bioodpadów jako surowca, a Łukasz Frydel mówił o przedsięwzięciach priorytetowych na 2026 rok. Ofertę finansową Funduszu przybliżył Szymon Twardoń.

Konferencja potwierdziła, że wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w gminach, zwłaszcza w zakresie odpadów komunalnych, jest nie tylko możliwe, ale już się odbywa i przynosi wymierne efekty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

Tyskie wydarzenie podsumowało również dotychczasowe konsultacje dotyczące listy przedsięwzięć priorytetowych, które mają zostać objęte finansowaniem przez Fundusz w 2026 roku.

W ramach cyklu „Kierunek – zielona transformacja” odbyło się pięć spotkań w różnych częściach województwa śląskiego, z których każde poświęcone było innemu zagadnieniu:

  • Kłobuck – konferencja o spółdzielniach energetycznych jako odpowiedzi na rosnące koszty energii. Omawiano aspekty prawne, organizacyjne i finansowe tych inicjatyw oraz ich znaczenie dla lokalnej niezależności energetycznej.
  • Bielsko-Biała – spotkanie dotyczące jakości powietrza i działań na rzecz jej poprawy. Szczególną uwagę poświęcono analizie danych z południa regionu oraz możliwym kierunkom zmian.
  • Brynek – konferencja na temat roli klastrów energii i odnawialnych źródeł w miastach. Poruszono kwestie współpracy międzygminnej, finansowania inwestycji i znaczenia lokalnej produkcji energii.
  • Skrbeńsko – dyskusja nad zmianami klimatu i koniecznością zarówno przeciwdziałania im, jak i przystosowania się do ich skutków. Uczestnicy zgodzili się, że działania te muszą być równoległe i wzajemnie się uzupełniać.
2025-05-31 13_55_21-5 konferencji w 5 regionach - WFOŚiGW w Katowicach — Mozilla Firefox
2025-05-31 13_55_49-5 konferencji w 5 regionach - WFOŚiGW w Katowicach — Mozilla Firefox
WFOSiGWKatowice-0225-1200x800
WFOSiGWKatowice-3648-1200x800
WFOSiGWKatowice-6320
WFOSiGWKatowice-6320
WFOSiGWKatowice-9387
WFOSiGWKatowice-9352
previous arrow
next arrow
2025-05-31 13_55_21-5 konferencji w 5 regionach - WFOŚiGW w Katowicach — Mozilla Firefox
2025-05-31 13_55_49-5 konferencji w 5 regionach - WFOŚiGW w Katowicach — Mozilla Firefox
WFOSiGWKatowice-0225-1200x800
WFOSiGWKatowice-3648-1200x800
WFOSiGWKatowice-6320
WFOSiGWKatowice-6320
WFOSiGWKatowice-9387
WFOSiGWKatowice-9352
previous arrow
next arrow

Cykl konferencji stanowił istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości ekologicznej, wsparcia samorządów w realizacji polityki klimatycznej oraz promocji nowoczesnych rozwiązań w zakresie GOZ, OZE i adaptacji do zmian klimatu. Zaangażowanie ekspertów i samorządowców potwierdziło gotowość regionu do dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

red
źródło: WFOŚiGW w Katowicach

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOSiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja
.

Zareklamuj się na miejska.pl

Groźny wypadek 13-latki na hulajnodze elektrycznej

W miejscowości Bliżyce doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem młodej użytkowniczki hulajnogi elektrycznej. Nastolatka doznała poważnych obrażeń i trafiła do szpitala. We wtorek, 10 czerwca,...

Papszun ma plan na odbudowę reprezentacji?

Marek Papszun znów będzie brany pod uwagę jako potencjalny kandydat na trenera reprezentacji Polski? Wg Onetu, szkoleniowiec Rakowa Częstochowa jest gotowy do przejęcia kadry....

Policjant z Częstochowy ruszył na pomoc po wypadku w Gruszewni

Jadąc do służby, nie zawahał się ani chwili – zatrzymał się, by ratować poszkodowanych w wypadku drogowym. Do zdarzenia doszło 2 czerwca około godziny 21.30...

Nowy blok TBS na Parkitce przyciągnął tłumy zainteresowanych

Setki osób odwiedziły budynek przy Łódzkiej 45 podczas „Dnia Otwartego”. Zainteresowanie mieszkaniami w systemie TBS okazało się bardzo duże. 10 czerwca przy ulicy Łódzkiej 45...

Zderzenie na Rondzie Trzech Krzyży. Jeden z pojazdów dachował [ZDJĘCIA]

Wczesnym rankiem w Częstochowie doszło do niebezpiecznej kolizji dwóch aut osobowych. Na miejscu interweniowały wszystkie służby. Dziś około godziny 5:00 na Rondzie Trzech Krzyży w...
Częstochowa
pochmurnie
11.2 ° C
11.2 °
11.2 °
87 %
1.6kmh
21 %
sob.
23 °
niedz.
24 °
pon.
19 °
wt.
22 °
śr.
23 °