Naukowcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora, przeanalizowali wpływ telewizyjnych transmisji sportowych na zdrowie kibiców. Badania oparte na analizie ponad pół miliona hospitalizacji z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych w Polsce w latach 2006-2016 wskazują, że meczowe emocje mogą mieć istotne konsekwencje zdrowotne.
Zespół naukowców skoncentrował się na 75 transmisjach, głównie meczach piłki nożnej, które przyciągnęły minimum 5 milionów widzów. Celem badań było zrozumienie, jak intensywne emocje podczas wydarzeń sportowych mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy kibiców. Wyniki wskazują, że szczególnie osoby z obciążeniami kardiologicznymi powinny zachować szczególną ostrożność podczas oglądania ulubionych drużyn.
Piotr Desperak, kardiolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, który współpracuje ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i uczestniczył w badaniach, zaleca kibicom przestrzeganie regularnej farmakoterapii oraz unikanie nadmiernego stresu emocjonalnego podczas meczów.
„Każdy z nas inaczej reaguje na emocje sportowe, ale dla osób z ryzykiem sercowo-naczyniowym należy szczególnie uważać”
dr n. med. Piotr Desperak
Ekspert zaznacza również, że świadomość zdrowotna powinna towarzyszyć kibicom podczas Mistrzostw Europy 2024, które właśnie się rozpoczynają.
Wiadomo także, że w dniu ważnego meczu trzeba się nawadniać. W wyniku stresu, silnych emocji dochodzi bowiem do zmiany w wydzielaniu hormonów (przede wszystkim adrenaliny, kortyzolu i testosteronu), co sprzyja m.in. odwodnieniu. Nie można też przesadzać z alkoholem. Sięgające zenitu emocje powodują wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie tętna. Picie alkoholu i palenie papierosów zwielokrotnia zagrożenie, a kumulacja bodźców może prowadzić do zawału serca, także u osób młodych. Wskazane byłoby również unikanie ciężkiej pracy fizycznej i zrezygnowanie z ciężkostrawnych posiłków; w dniu transmisji lepiej zjeść coś lekkostrawnego i sięgać po zdrowe przekąski, najlepiej warzywa.
dr n. med. Piotr Desperak
Badania te mają na celu nie tylko zwiększenie świadomości zdrowotnej wśród kibiców, ale także dalsze opracowanie skutecznych strategii profilaktycznych. Prof. Gąsior i jego zespół są przekonani, że dalsze badania mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zawałów i udarów wśród miłośników sportu na całym świecie.
red.
redakcja@miejska.pl
źródło: rynekzdrowia.pl