10.5 C
Częstochowa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Częstochowa stolicą jazzu tradycyjnego! Nadchodzi festiwal Hot Jazz Spring!

Od 7 do 9 czerwca Częstochowa stanie się stolicą tradycyjnego jazzu, dzięki 19. edycji festiwalu Hot Jazz Spring. Wydarzenie przyciągnie miłośników jazzu paradą nowoorleańską oraz koncertami w Filharmonii Częstochowskiej, podtrzymując tradycje jazzowe i prezentując wybitnych wykonawców.

Festiwal Hot Jazz Spring, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego (PSJT) oraz Filharmonię Częstochowską, ma na celu podtrzymywanie jazzowej tradycji. Wydarzenie prezentuje wykonawców wiernych standardom, brzmieniom i instrumentarium z pierwszych dekad rozwoju jazzu, takich jak jazz nowoorleański, dixieland i swing. Mimo tradycyjnej orientacji, poprzednie edycje festiwalu gościły również formacje bluesowe, funkujące i gospelowe.

Nieodłącznym elementem częstochowskiego święta jazzu jest Parada Nowoorleańska, która przejdzie z placu Biegańskiego na plac Armstronga, oraz wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka. W tym roku nagrodę odbierze pianista Andrzej Jagodziński, zasłużona postać polskiego jazzu, który dołączy do grona wybinych wyróżnionych, takich jak Jan Boba, Zbigniew Konopczyński i Scott Hamilton.

Festiwal rozpocznie się w piątek, 7 czerwca, paradą oraz koncertem Andrzeja Jagodzińskiego ze swoim trio, Agnieszką Wilczyńską i częstochowskimi filharmonikami pod batutą Adama Klocka. W sobotę, 8 czerwca, wystąpią pianista Wojciesław Kamiński, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet oraz czeska formacja The Dixie Hot Licks. Niedziela, 9 czerwca, będzie dniem koncertów na świeżym powietrzu przy ul. Jazzowej na Stradomiu, gdzie zagra inowrocławska formacja Szulerzy, łącząca bluesa i rock and rolla.

Stałym elementem festiwalu są również jam sessions w Klubie Muzycznym Stacherczak po piątkowych i sobotnich koncertach, z udziałem Leliwa Jazz Band, Five O’Clock Orchestra i wokalistki Doroty Curyłło.

Ceny biletów na koncerty w Filharmonii Częstochowskiej 7 i 8 czerwca wynoszą: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy) oraz 30 zł (dla członków PSJT). Bilety na jam session kosztują 40 zł (normalny) i 25 zł (dla członków PSJT), a płatność możliwa jest jedynie gotówką przy wejściu.

Festiwal Hot Jazz Spring to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie tradycyjnego jazzu i czerpania radości z muzyki na żywo, jednocześnie promując zdrowy styl życia i kulturę muzyczną wśród mieszkańców Częstochowy.

Bilety na koncerty Hot Jazz Spring można kupić online.

MM
redakcja@miejska.pl

POWIĄZANE

Ostatnie

Częstochowa
bezchmurnie
10.5 ° C
11.1 °
8.3 °
90 %
2.6kmh
6 %
pt.
20 °
sob.
25 °
niedz.
20 °
pon.
26 °
wt.
22 °